První oční optika,
která šetří Váš čas i peníze.

Zavolejte nám

602 332 395

Co je „Astigmatismus“?

Astigmatismus

Vada většinou vzniká již v dětství, a to zpravidla v kombinaci s krátkozrakostí nebo dalekozrakostí. Může to být oční vada vrozená nebo získaná ( po úraze, operaci, onemocnění rohovky). 

astigmatismus-nejcastejsi-ocni-vady.jpgLze si představit, že při astigmatismu má rohovka tvar ragbyového míče, místo aby měla tvar míče na fotbal. Světlo dopadající na místa s větším zakřivením se zákonitě lomí jiným způsobem než u míst s menším zakřivením. Tato abnormalita může mít za následek vidění podobné pohledu do nerovného zrcadla. 

Vada se koriguje torickými (cylindrickými) čočkami - čočky, které lomí světlo v jedné ose jinak než ve druhé, a tím vyrovnají nepravidelnost rohovky. 

Na předpise jsou zapsány vždy formou dvou dioptrických hodnot a osy (např. +2,0 +0,5 ax 90). Tento zápis dioptrií čočky znamená, že v horizontálním řezu čočkou můžeme naměřit +2,0 dioptrie, zatímco ve směru vertikálním naměříme dioptrií 2,5, což je součet základní dioptrie +2.0 a cylindru +0,5.


Vysvětlili jsme pojem „Astigmatismus“ špatně nebo nepřesně?

Dejte nám vědět, připojte vlastní vysvětlení pojmu a my se na toto slovíčko znovu zaměříme! Pokud nám zanecháte i svůj e-mail, budeme Vás zpět kontaktovat.